Strona Główna * Panel poczty * Kontakty * Plan lekcji 21 Listopad 2017, 22:18

Wycieczka szkolna w Karkonosze - 2013
Wycieczka
Wycieczka szkolna w Karkonosze - 2013

W dniach 10-13 czerwca odbyła się szkolna wycieczka do Karpacza, Szklarskiej Poręby i Kowar. Wzięło w niej udział 34 uczniów klas IV-VI z naszej szkoły. Opiekunami oraz organizatorami wycieczki byli nauczyciele: Adriana Waleriańczyk, Krystyna Zachaczewska, Ewa Pieczyńska i Paweł Krejer.

W podróż wyruszyliśmy w poniedziałek w godzinach rannych spod naszej szkoły. Na miejscu czekała na nas pyszna obiadokolacja. Po posiłku miejscowy przewodnik oprowadził nas po okolicy, gdzie między innymi zrobiliśmy zakupy w lokalnym sklepie.

We wtorek po śniadaniu wyruszyliśmy w pierwszą trasę z przewodnikiem Damianem do Chaty Walońskiej, gdzie byliśmy uczestnikami Obrzędu Walońskiego, podczas którego Panie opiekunki zamieniły się na krótką chwilę w wiedźmy :). Po przejściu specjalnego obrzędu – próby czterech żywiołów oraz wykrzyczeniu przez chłopców miłości do Matki Natury, był czas na zabawę i pieczenie kiełbasek. Wracając z Chaty Walońskiej zwiedziliśmy Muzeum Ziemi, w którym podziwialiśmy wydobyte w tamtych okolicach minerały, zwiedziliśmy Leśną Hutę, w której na naszych oczach powstawały piękne wyroby ze szkła. Następnym punktem Wodospad Szklarka oraz odpoczynek w schronisku Kochanówka. Spacerowaliśmy szlakiem górskim wzdłuż rzeki Kamienna na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego podziwiając piękne widoki. Na zakończenie odwiedziliśmy jeszcze Park Miniatur Dolnego Śląska, gdzie mogliśmy podziwiać misterną pracę wielu ludzi przy budowie miniatur budynków, które były wiernym odwzorowaniem oryginałów. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń, powróciliśmy do pensjonatu na obiad.

W środę czekało na Nas również mnóstwo atrakcji. Tym razem wchodziliśmy z przewodnikiem sudeckim do Domku Myśliwskiego oraz schroniska Samotnia na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyliśmy tam bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne, polegające na dopasowaniu słówek do definicji. Słownictwo to związane oczywiście było z przepiękną przyrodą Karkonoskiego Parku Narodowego. Druga część zajęć polegała na rozpoznaniu gatunków ptaków przez lornetkę oraz opisaniu tych ptaków i znalezieniu ich w ptasim przewodniku. Po nacieszeniu się dziką przyrodą pojechaliśmy do Karpacza gdzie zjeżdżaliśmy na Letnim Torze Saneczkowym Kolorowa. Powrót do ośrodka upłynął na wspomnieniach tego, co przeżyliśmy oraz zobaczyliśmy w trakcie wycieczki. Po obiadokolacji zorganizowaliśmy jeszcze dyskotekę oraz zajęcia sportowe: graliśmy w piłkę nożną, w tenisa stołowego oraz koszykówkę.

W dzień powrotu do Kołobrzegu odbyliśmy jeszcze jedną ciekawą wyprawę do nieczynnej kopalni uranu zwanej sztolnią. W 800 metrowym tunelu zobaczyliśmy wyposażenie oraz narzędzia górników, wydobyte minerały oraz dowiedzieliśmy się wiele o ciężkiej pracy górników.

W samo południe, trochę ze smutkiem, ale też z workiem pełnym wrażeń i wspomnień pożegnaliśmy piękne polskie Karkonosze i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kołobrzegu.

Notatkę sporządzili opiekunowie wycieczki

więcej zdjęć