"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” - 2017
Dodane przez admin dnia 21 październik 2017


"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” - 2017

KAMPANIA SPOŁECZNA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” w Szkole Podstawowej Nr 5 Z Oddziałami Integracyjnymi im. J.Pawła II w Kołobrzegu


Rozszerzona zawartość newsa


"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” - 2017

KAMPANIA SPOŁECZNA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” w Szkole Podstawowej Nr 5 Z Oddziałami Integracyjnymi im. J.Pawła II w Kołobrzegu
Szkoła Podstawowa Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Kołobrzegu w dniach 15.10.2017r. - 22.10.2017r. brała udział w KAMPANII SPOŁECZNEJ Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”, która została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Kampania miała na celu kształtowanie postaw społecznych, opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku. Temat ten jest naszej szkole szczególnie bliski, ponieważ jesteśmy placówką integracyjną i uczy się u nas dużo dzieci z dysfunkcjami wzroku. Poprzez udział w tej kampanii chcieliśmy podkreślić, że osoby niewidome mają takie same potrzeby jak zdrowi ludzie, lecz często, aby je zaspokoić, potrzebują naszej pomocy. Na głównym holu w naszej szkole została umieszczona tablica przybliżająca tematykę dysfunkcji wzroku. Każda klasa w naszej placówce wykonała plakaty zachęcające do otwartości, empatii i pomocy osobom niewidzącym. Uczniowie obejrzeli filmy dotyczące funkcjonowania osób niewidomych, jak również filmy z audio deskrypcją.
Uczniowie klasy Ia i IIc mieli także możliwość uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez specjalistki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Okruszek” w Kołobrzegu - tyflopedagoga p. Paulinę Sotyń oraz oligofrenopedagoga - p. Justynę Wysocką- Kasprzak. Dzieci mogły wczuć się w położenie osoby niewidomej. Uczestniczyły w wielu zabawach edukacyjnych pokazujących, jak istotne jest wykorzystanie innych zmysłów u osób z zaburzeniami wzroku, aby funkcjonować i poznawać otaczający nas świat. Uczniowie poznali proste sposoby pomocy osobie niewidomej.
Warsztaty w klasie Va poprowadziła p. Elżbieta Kociela, tyflopedagog z naszej placówki. Przeprowadzony został również „Spacer w ciemności” - uczniowie w ciemnych okularach, z użyciem białej laski prowadzeni byli przez przewodnika w pobliskim parku. Było to dla dzieci niesamowite przeżycie.
Poprzez udział w tej kampanii uświadomiliśmy sobie, że ludzie niewidomi mają takie same potrzeby jak my. Przypomnieliśmy sobie, że życie składa się z dni powszednich, ze spraw drobnych i małych. Nie każdy może czynić dobro na wielką skalę, ale często nasza pomoc, chociaż wydaje się niewielka, może okazać się bardzo przydatna.

więcej zdjęć
Notatka: p. Elżbieta Kociela