Celem konkursu było kształtowanie u uczniów szkoły podstawowej odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni przy nich palą oraz zwrócenie uwagi na problem biernego palenia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w warunkach domowych.
Uczestnicy mieli za zadanie przygotować zawieszkę na drzwi o tematyce antytytoniowej (sugerującej zakaz palenia papierosów w obecności dzieci). Komisja konkursowa oceniała prace pod kątem zgodności z regulaminem, pomysłowości oraz estetyki wykonania.
Wyniki konkursu:
Klasy I – III
1 miejsce – Małgorzata Wyderka SP 3
2 miejsce – Aron Brzezicki Kwas SP 5
3 miejsce – Jakub Stańczyk SP 3
Wyróżnienia:
Michał Piątkowski SP 3
Anastassia Puczko SP 3
Kacper Kubicki SP 3
Martyna Jasińska SP 3
Klasy IV – VIII
1 miejsce – Jan Didłuch SP 3
2 miejsce – Grzegorz Matusiak SP 6
3 miejsce – Kamil Szymański SP 3
Wyróżnienia
Iga Dybza SP 4
Julia Górecka SP 3
Maria Falkowska SP 4
Kamil Łajewski SP 5
Antoni Baran SP 3
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a dorosłym przypominamy:
Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu, jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, gdyż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np. choroby niedokrwiennej serca).
Dym ten zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę. Dodatkowo kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.
Organizator konkursu: Milena Garbacz Zatorska