W ramach lekcji zawodoznawczych w dniu 23 września 2022 r. po zakończeniu lekcji szkolnych uczniowie klas VIII C i VIII D uczestniczyli w praktycznych warsztatach zawodowych. Zajęcia odbyły się w pracowni gastronomicznej w szkole. Zaproszeni kucharze Pani Barbara Jacewicz i Stepan Bolotiukh – pracownicy Seaside Park Hotel w Kołobrzegu wprowadzili uczniów w tajniki zawodu kucharza.
Kucharz zajmuje się sporządzaniem potraw, ciast i napojów zgodnie z ustalonymi normami i recepturami oraz opracowywaniem własnych przepisów. W trakcie pracy kucharz przyrządza wcześniej zaplanowane i uzgodnione z przełożonym dania wynikające z karty dań lub jadłospisu, lub zamówień na specjalne imprezy i przyjęcia okolicznościowe. Powinien posiadać wiedzę pozwalającą na właściwie dobieranie surowców i półproduktów, które wykorzystuje do przygotowywania potraw, dokonując ich jakościowej oceny i obróbki ręcznej, mechanicznej oraz termicznej. Kucharz dba o jakość potraw, walory smakowe i estetykę. Wie, w jaki sposób podać potrawę, deser czy napój, aby prezentował się smacznie i atrakcyjnie. Profesjonalny kucharz to znakomity rzemieślnik, a nawet artysta, który dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, sposobów podawania dań i dodatków, a także przyrządzania potraw z różnych kultur kulinarnych i dostosowanych do różnych okazji.
Podstawą tego zawodu jest praca z żywnością, a zatem odpowiedzialność za zdrowie ludzi spożywających wyroby kucharza. Dlatego, niezależnie od miejsca zatrudnienia, obowiązują go surowe wymogi, co do higieny i stanu zdrowia. Miejscem pracy kucharza mogą być stołówki w zakładach żywienia zbiorowego, takich jak: szpitale, sanatoria, domy wczasowe, hotele, jednostki wojskowe, internaty i brusy, domy wczasowe, domy opieki, przedszkola, szkoły i zakłady pracy.
Kucharz powinien prezentować doskonały stan zdrowia. Wymagania fizyczne dotyczące tego zawodu to dobra wytrzymałość i odporność na zmęczenie, dobra koordynacja, estetyczny wygląd zewnętrzny i właściwa postawa ciała. Natomiast do wymagań zdrowotnych należy dobry stan zdrowia, gdyż jest to praca wyczerpująca, często w zadymionym pomieszczeniu. Przy zatrudnieniu ważne jest aktualne świadectwo lekarskie, stwierdzające brak chorób przenoszących się infekcyjnie oraz sprawność układu kostno-stawowego. Osoba starająca się o pracę w zawodzie kucharza powinna mieć co najmniej wykształcenie zasadnicze branżowe, które można uzyskać w szkołach gastronomicznych, na poziomie 3-letniej branżowej szkoły I stopnia lub średnie zawodowe. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie dyplomu na kwalifikacyjnych kursach zawodowych czy warsztatach kulinarnych. Wyższy poziom kwalifikacji zawodowych można uzyskać w niektórych publicznych i niepublicznych szkołach wyższych.
Wiedza teoretyczna przekazana przez mistrzów kuchni została poparta zajęciami w praktycznymi. Uczniowie przyrządzili przepyszne pizzę, które z apetytem sami zjedli. Praktyczna nauka zawodu wszystkim się podobała.